آموزش

آشنایی و شناخت انواع پارچه با خصوصیات و مقایسه ۸ پارچه

آشنایی و شناخت انواع پارچه با خصوصیات و مقایسه 8 پارچه

پارچه

دانستن اینکه کدام پارچه برای چه منظوری مناسب است می تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل است که راهنمای پارچه CSO اینجا است تا انتخاب را برای شما آسان‌تر کند.

چه پارچه های طبیعی یا مصنوعی را انتخاب کنید، انواع مختلف برای برخی نیازها بهتر از سایرین کار می کنند. فراتر از دانستن اینکه چه ماده‌ای را هنگام تولید لباس انتخاب کنید، مراقبت از پارچه می‌تواند به ماندگاری بیشتر لباس‌های شما کمک کند و دلار شما را افزایش دهد.

در آب و هوای گرم تر یا تحت فعالیت زیاد، پارچه های مصنوعی (مخلوط های سه گانه خاص، جرسی) بهتر از برخی پارچه های طبیعی (پنبه، کتان) عمل می کنند. این به این دلیل است که پارچه های طبیعی می توانند با حرکت زیاد باعث تحریک و چروک شدن پوست شوند زیرا مواد به راحتی کشیده نمی شوند. با این حال، پارچه های طبیعی قابلیت تنفس بیشتری دارند و برای هوای کم تحرک و گرم بهترین هستند. در آب و هوای سردتر، باید عایق و حفظ رطوبت را با انتخاب لباس خود در نظر بگیرید، زیرا رطوبت سرما را حفظ می کند.

انواع پارچه ، مقایسه و شناخت آنها

پارچه پنبه

پارچه پنبه

پارچه پنبه

پنبه که به دلیل نرمی و قابلیت تنفس آن ارزشمند است، پارچه ای دوست داشتنی است. این اغلب در سه راهی های مورد علاقه، لباس های کودک (به ویژه پنبه ارگانیک دارای گواهی GOTs)، لباس خواب، و لباس هایی که در هوای گرم استفاده می شود استفاده می شود. با این حال، کمتر در لباس‌های ورزشی استفاده می‌شود، زیرا در شرایط آب و هوایی گرم یا تحرک بالا می‌تواند باعث چروک شدن برخی از انواع پوست شود. چاپ روی صفحه روی پنبه می تواند کمی مشکل باشد، اما احتمالاً سه راهی مورد علاقه شما از آن ساخته شده است، زیرا به مرور زمان بهتر می پوشد. پنبه با افزایش سن نرم می شود اگر به درستی از آن مراقبت شود – در سرد شسته و روی حرارت متوسط ​​خشک شود.

پارچه پلی استر

پارچه پلی استر

پارچه پلی استر

برخلاف پارچه های طبیعی، پلی استر کشش بیشتری دارد و به راحتی چروک نمی شود. از لباس‌های ورزشی گرفته تا لباس‌های زیبا، می‌توانید پلی استر را در اکثر انواع لباس‌ها، حتی در لباس‌ها و شلوارهای گران‌قیمت پیدا کنید. این به این دلیل است که بر خلاف ابریشم یا کتان، پلی استر بادوام تر است و می تواند در برابر ضربات مقاومت کند و برای لباس های کار یا یونیفرم مناسب است. همچنین انواع مختلفی از پلی استر وجود دارد – از پلی استر / پنبه گرفته تا پلی استر / ویسکوز – که همه آنها هنگام چاپ روی صفحه روی پلی استر با چالش های مختلفی روبرو هستند.

پارچه سه ترکیبی

پارچه سه ترکیبی

پارچه سه ترکیبی

یکی از جدیدترین پارچه‌های این لیست، سه‌مخلوط‌ها، از ترکیب ۵۰-۲۵-۲۵ پلی استر، ابریشم مصنوعی و پنبه تابیده تشکیل شده است. سه مخلوط گرانتر از پنبه هستند اما بسیار نرم هستند و رطوبت را از بین می برند. آنها برای لباس های ورزشی، به ویژه تاپ های یوگا، مناسب هستند، زیرا بهتر از پنبه خالص می پوشند. ترکیب های سه گانه همچنین در تیشرت های باند با کیفیت بالاتر و برخی لباس های اداری، به ویژه بلوزهای زنانه استفاده می شود. چاپ روی صفحه روی سه ترکیب به ویژه چالش برانگیز است زیرا، اگر طرحی را انتخاب کنید که نیاز به درمان فلاش دارد، ابریشم مصنوعی در سه ترکیب ممکن است در زیر گرما ذوب شود. برای چاپ روی سه ترکیب، از روش مرطوب روی مرطوب استفاده کنید.

پارچه پشم گوسفند

پارچه پشم گوسفند

پارچه پشم گوسفند

فلیس برای هوای سرد ایده آل است، مانند ژاکت ها و ژاکت ها، زیرا رطوبت را از بین می برد و بسیار بادوام است و در عین حال گرمای پشم مانند را فراهم می کند. پشم گوسفند در ابتدا یک الیاف طبیعی بود که از بزهای مو بلند یا گوسفندان اهلی به دست می آمد. در حالی که پشم گوسفند طبیعی وجود دارد، گران تر است. پشم گوسفند از جنس پلی استر همه اما جایگزین پسرعموی پر زحمت تر خود شده است. امروزه از پشم گوسفند پلی استر در لباس های پیاده روی و فضای باز و همچنین پتوها استفاده می شود، زیرا مانند پشم گرم است اما بسیار سبک تر است. برای چاپ صفحه روی پرز، باید برای جوهر بیشتر و طرح های ساده تر بودجه اختصاص دهید.

فلیس پلی استر از پلی اتیلن ترفتالات یا PET گرفته می شود که در بطری های پلاستیکی استفاده می شود. فلس پلی استر به طور گسترده ای به آلودگی پلاستیکی در منابع آب کمک کرده است. برای شستن ایمن پشم گوسفند از جنس پلی استر، مانند تمام الیاف مصنوعی، حتما از گوپی فرند یا کورابول استفاده کنید و در حالت سرد بشویید. همچنین می توانید خشک کن خود را با یک فیلتر مخصوص مقاوم سازی کنید.

پارچه ژرسه

پارچه ژرسه

پارچه ژرسه

از زمانی که کوکو شانل پیراهن را به مد بالا معرفی کرد، در زمانی که با لباس زیر همراه بود، پیراهن به دلیل کشش و وزن سبک آن بسیار محبوب شد. ژرسی بیشتر در لباس های اوقات فراغت، لباس های ورزشی، لباس های زیر و حتی لباس های مجلسی مانند لباس ها، به دلیل نرم و لطیف بودن، استفاده می شود. یک نوع کشباف نخی، جرسی، زمانی از پشم ساخته می‌شد اما اکنون از الیاف مصنوعی ساخته می‌شود. ژرسی مانند ترکیب های سه گانه به خوبی پوشانده می شود و در برابر چروک شدن مقاومت می کند و برای مسافرت ایده آل است. همچنین در هنگام شستن آب گرم و اتو را تحمل می کند، بنابراین مانند ابریشم ظریف نیست.

پارچه بافتن

پارچه بافتن

پارچه بافتن

پارچه‌های بافتنی، بر خلاف پارچه‌هایی که بافته می‌شوند، انعطاف‌پذیرتر هستند و برای وسایل کوچک مانند جوراب، شال گردن، کلاه و دستکش ایده‌آل هستند. همچنین هنوز برای لباس های هوای سرد و ژاکت های سبک استفاده می شود. بافتنی‌ها از نخ طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند که بسته به مقداری که می‌خواهید هر لباسی را بپوشانید، می‌تواند ضخیم یا ظریف باشد. در حالی که کوکو شانل در سال ۱۹۱۶ کشباف را بالا کشید، اما امروزه هنوز در کت و شلوارها و لباس های شیک استفاده می شود، به ویژه در لباس های روکش دار، ژاکت های کش باف پشمی و ژاکت های سبک، که به دلیل پارچه های سنگین تر بافتنی در جای خود باقی می مانند.

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

در حالی که ریون از نظر فنی یک الیاف طبیعی است، از الیاف طبیعی یا سلولز به صورت شیمیایی به لیوسل، ویسکوز و مودال تبدیل می شود. از آنجایی که ریون در انواع مختلفی وجود دارد، می تواند حس پارچه های طبیعی مانند کتان، پنبه، ابریشم یا پشم ظریف را تقلید کند. در نتیجه، ابریشم مصنوعی برای لباس‌های زنانه، به‌ویژه لباس‌ها و تاپ‌ها، و همچنین هر لباس ظریفی که شبیه ابریشم مصنوعی است، ایده‌آل است. همچنین در روسری هایی که شبیه ابریشم یا جوراب هستند استفاده می شود. بر خلاف ابریشم، ابریشم مصنوعی فاقد همان ظرافت است و دوام بیشتری دارد، بنابراین برای لباس های کار استثنایی نیز ایده آل است.

پارچه اسپندکس

پارچه اسپندکس

پارچه اسپندکس

از آنجایی که اسپندکس در هنگام کشش بسیار قوی است، بهتر است از اسپندکس برای شلوارهای ساق، پوشیدن لباس زیر (مانند کمربند)، لباس زیر، لباس های ورزشی، جوراب بافی، لباس های رقص و لباس های کلوپ شبانه استفاده شود. Dupont Textiles در ابتدا اسپندکس را برای جایگزینی لاستیک در لباس‌ها طراحی کرد. اسپندکس با توجه به قدرتی که دارد برای لباس شنا و سوتین ایده آل است. هنگام شستن اسپندکس، همیشه باید از نرم کننده پارچه چشم پوشی کنید، در سرما بشویید و در هوا خشک کنید.

در حالی که انتخاب پارچه مناسب برای پروژه لباس شما می تواند دشوار باشد، این دستورالعمل های پارچه را از فروشگاه آنلاین لباس در نظر بگیرید!

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.