آموزش

راه حل و روش های از بین بردن انواع لکه سرسخت سمج روی لباس و پارچه

راه حل و روش های از بین بردن انواع لکه های سمج روی لباس و پارچه

لکه روی لباس

ما هرگز نمی دانیم که کی و کجا قرار است اتفاق بیفتد، اما به ناچار این اتفاق خواهد افتاد. لکه های لباس بدون توجه به اینکه چه کاری انجام دهیم ما را آزار می دهد. اما لزومی ندارد که لکه ها انتهای لباس مورد علاقه شما را نشان دهند.

قبل از اینکه به نحوه رسیدگی به انواع خاصی از لکه ها بپردازیم، در اینجا چند سوال رایج و نکات حذف لکه وجود دارد که می تواند به شما در رفع انواع لکه ها کمک کند:

 • لکه از چیست؟ (شراب، قهوه، گریس و غیره)
 • لکه جذب چه نوع پارچه ای شده است؟ همیشه برچسب های لباس را برای دستورالعمل های خاص مراقبت از پارچه بررسی کنید. تفاوت‌های بین پارچه‌ها را بشناسید تا بهتر بفهمید که چه نوع دماها و درمان‌هایی ممکن است بهترین عملکرد را داشته باشند یا بر خلاف تلاش‌های شما برای برداشتن پارچه باشند.
 • هرچه سریعتر لکه را برطرف کنید، راحت تر از بین خواهید رفت.
 • هرگز لکه ها را مالش ندهید. همیشه مقدار اضافی آن را با یک پارچه تمیز یا آب تمیز پاک کنید. به طور مشابه، می توانید لکه را زیر آب سرد بکشید. از پارچه ای برای جذب بیشتر لکه های پروتئینی یا لکه های روغن استفاده کنید.
 • یک چوب لکه دار یا دستمال مرطوب در یک کیف یا در ماشین خود حمل کنید تا بتوانید لکه ها را از قبل درمان کنید تا زمانی که بهتر بتوانید آنها را در خانه برطرف کنید.
 • در صورت شک، همیشه لکه ها را با آب سرد یا شیر بشویید. به یاد داشته باشید که حرارت لکه ها را از بین می برد.
 • هنگام شستن لباس های لکه دار یا از قبل آماده شده از نرم کننده پارچه خودداری کنید.
 • کالای خود را در خشک کن نگذارید. گرما احتمالاً لکه را از بین می برد – و سپس برای همیشه وجود خواهد داشت. خشک کردن هوا ممکن است ایمن ترین گزینه شما باشد.
 • اگر لکه به اندازه کافی بزرگ است یا به طور خاص ثابت شده است، گاهی اوقات خیس کردن لباس لکه دار شما یک شبه در وان یا در یک کاسه با آب خنک و یک اکسیژن ساز، مانند Oxo-Brite (دوستانه با محیط زیست) یا OxiClean (حاوی سفید کننده) می تواند معجزه کند. با این حال، مطمئن شوید که محصولی که استفاده می‌کنید بی‌خطر باشد و حاوی روشن‌کننده‌های غیرضروری نباشد، که می‌تواند رنگ را شسته و الیاف پارچه‌های ظریف‌تری مانند ابریشم یا کتان را تجزیه کند.

**توجه: هرگز سفید کننده را با آمونیاک مخلوط نکنید، زیرا مخلوط گاز خطرناکی ایجاد می کند.

انواع روش های از بین بردن لکه های لباس و پارچه

انواع روش های از بین بردن لکه های لباس و پارچه

انواع روش های از بین بردن لکه های لباس و پارچه

به طور کلی لکه ها را می توان به سه نوع تقسیم کرد: روغنی، مبتنی بر آب و پروتئینی. در اینجا چند درمان خاص تر از فروشگاه آنلاین لباس در مورد نحوه درمان این نوع لکه ها آورده شده است:

لکه های روغنی

لکه های روغنی

لکه های روغنی

چه از روغن پخت و پز یا آرایش، لکه های روغن کمی صبر می طلبد. به آرامی با یک پارچه تمیز پاک کنید تا اضافی آن پاک شود و سپس مقداری جوش شیرین یا نشاسته ذرت (بله، واقعاً) روی ناحیه لکه دار بپاشید. وقتی پودر شروع به گلوله شدن می کند، روغن اضافی را به خوبی جذب می کند. به سادگی پودر باقی مانده را تکان دهید.

در مرحله بعد، قبل از شستشوی دستی در آب سرد، لکه روغن را با یک لمس Dawn تمیز کنید. اگر برای دانشمندان به اندازه کافی خوب است که حیواناتی را که درگیر نشت نفت هستند، درمان کنند، ممکن است فقط به از بین بردن آن لکه بد از روی تی شرت مورد علاقه شما کمک کند. قبل از شستشو در ماشین خود با آب بشویید. آب مقطر در این مرحله ترجیح داده می شود زیرا آب “نرم تر” است.

لکه های شکلات

لکه های شکلات

لکه های شکلات

لکه های شکلات با گذشت زمان و گرما جمع می شوند. به جای پاک کردن فوراً اضافی، لکه را با مقدار کمی مواد شوینده یا آمونیاک از قبل درمان کنید و سپس لباس را حداقل ۳۰ دقیقه در یک کاسه آب سرد خیس کنید. اگر بهبودی مشاهده نکردید، فرآیند خیساندن را تکرار کنید یا برای تقویت بیشتر، OxiClean یا پاک کننده آنزیمی را به آب اضافه کنید و بگذارید خیس بخورد. سپس به طور معمول بدون نرم کننده بشویید.

لکه های نقاشی

لکه های نقاشی

لکه های نقاشی

جدا کردن رنگ های روغنی بسیار دشوار است. به عنوان یک پیشنهاد ملایم برای دفعه بعد، استفاده از رنگ‌های مبتنی بر آب یا اکریلیک را برای پروژه خود در نظر بگیرید، زیرا این جایگزین‌ها نه تنها سازگارتر با محیط زیست هستند، بلکه دوستدار پارچه نیز هستند. با این حال، دستورالعمل های رنگ را برای راهنمایی در مورد حذف بخوانید.

گاهی اوقات آنها حلال های خاصی را برای از بین بردن لکه ها توصیه می کنند. هنگامی که فهمیدید از کدام حلال استفاده کنید، باید تهویه کنید و از دستکش استفاده کنید، زیرا حلال ها به ویژه سوزاننده هستند و می توانند پوست شما را بسوزانند. از صابون ظرف یا مواد شوینده استفاده نکنید زیرا می توانند این نوع لکه ها را ایجاد کنند. یک پارچه تمیز زیر لکه قرار دهید و حلال را از طرف دیگر روی لکه بمالید. سپس تا حد امکان حلال را با آب صابون بردارید زیرا حلال ها در خشک کن قابل اشتعال هستند.

لکه های مبتنی بر آب

لکه های مبتنی بر آب

لکه های مبتنی بر آب

قهوه، چای، آبمیوه و جوهرهای مبتنی بر آب، در میان مایعات دیگر، واجد شرایط آب هستند. این نوع لکه ها به کمترین میزان کار نیاز دارند، اما با این وجود، باید لکه دار شوند و به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر در آب سرد خیس شوند. می توانید قبل از انداختن در ماشین لباسشویی از یک پیش درمانی روی این لکه ها مانند Dawn یا Oxo-Brite استفاده کنید.

لکه های قهوه

لکه های قهوه

لکه های قهوه

روی پارچه مناسب، لکه قهوه می تواند آنقدر بد باشد که بخواهید قهوه را ترک کنید (یا شاید فقط مشکی بپوشید). برای از بین بردن لکه قهوه، می توانید لکه را به آرامی پاک کنید، سپس حداقل ۳۰ دقیقه در آب سرد خیس کنید. روش دیگر این است که آب داغ را با دقت روی لکه بریزید. سپس طبق معمول شستشو دهید.

لکه های شراب

از اونجایی که شراب در کشور خوردن آن ممنوع میباشد، ولی هستند کسایی که در خارج که این نوشیدنی رو مصرف میکنند، و چون این در صورت ریخن آن روی لباس لکه محسوب میشود، ما هم در این مقاله نوشتیم.

لکه های شراب

لکه های شراب

یک لکه شراب را با نمک بپوشانید که اضافی و رنگ را به خود جذب می کند و سپس لباس را یک شبه در آب سرد با مواد شوینده آنزیمی خیس کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید و طبق دستورالعمل مراقبت از پارچه بشویید.

لکه های نقاشی

تمیز کردن رنگ های مبتنی بر آب (برای سلامتی شما) بسیار راحت تر و ایمن تر از رنگ های روغنی است. به سادگی لکه کنید، آب خنک یا یخ اضافه کنید و با مواد شوینده پیش تصفیه کنید یا حداقل نیم ساعت در یک پاک کننده آنزیمی خیس کنید. سپس، طبق دستورالعمل های مراقبت از پارچه بشویید.

لکه های رنگ

لکه‌های رنگی اغلب از شستشوی پارچه‌هایی که رنگ آن‌ها سفید است، ایجاد می‌شود. برای از بین بردن این لکه ها، لباس آسیب دیده را حداقل به مدت هشت ساعت در OxiClean یا Oxo-Brite خیس کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید و سپس قبل از شستن طبق دستورالعمل روی برچسب لباس، در آب خنک بشویید.

شما همچنین می توانید از یک پیش تصفیه رنگی استفاده کنید که مخصوص از بین بردن رنگ هایی است که خونریزی کرده اند. با این حال، اگر پارچه ظریف است – از کتان یا ابریشم ساخته شده است – با هم از اکسیژن‌رسان اجتناب کنید. در این صورت، خشکشویی بهترین گزینه برای جلوگیری از آسیب به الیاف پارچه خواهد بود.

لکه های مبتنی بر پروتئین

لکه های عرق، خون، گل، تخم مرغ، استفراغ و علف در این دسته قرار می گیرند. آنچه در اینجا اهمیت ویژه ای دارد این است که هنگام درمان لکه یا شستن چنین لکه هایی گرما اضافه نکنید.

لکه های چمن

شما می توانید از چندین روش برای لکه های چمن استفاده کنید. ابتدا می‌توانید روی لکه را با مواد شوینده شستشو دهید، با آب سرد بشویید و سپس بشویید. اگر لکه چمن روی پنبه ظاهر شد، می‌توانید آن طرف لکه را با مقدار کمی الکل مالش دهید، بگذارید ده دقیقه بماند و سپس طبق دستورالعمل‌های مراقبت از پارچه بشویید.

لکه های خون

اگر لکه تازه است، بلافاصله با آب سرد پاک کنید و به مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد خیس کنید، سپس مایع شوینده را مالیده و بشویید. اگر لکه سرسخت است، در هر ۱ گالن آب سرد ۲ قاشق غذاخوری آمونیاک خیس کنید و دوباره با مواد شوینده خیس کنید. طبق معمول با یک شوینده آنزیمی بشویید که باید لکه پروتئین را از بین ببرد.

لکه های عرق

لکه های عرق

لکه های عرق

لکه را با خمیر تهیه شده از ۴ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۱/۴ فنجان آب گرم از قبل درمان کنید. خمیر را به آرامی روی لکه بمالید. برای لکه های بد، اجازه دهید خمیر بماند، سپس بشویید و در یک کاسه آب سرد و دو قاشق غذاخوری Oxo-Brite یا OxiClean خیس کنید. سپس طبق دستورالعمل شستشو دهید. با این حال، برای موارد ظریف، اگر مدتی است که لکه وجود دارد، توصیه می شود که مستقیماً به سراغ پاک کننده ها بروید.

لکه های دیگر

لکه های شارپی

این نشانگرها بر پایه الکل هستند که باعث می شود ضد آب اما محلول در الکل باشند. روی حوله کاغذی یا پارچه تمیزی با الکل مالیده کنید زیرا جوهر از بین می رود. هنگامی که لکه کم رنگ شد یا از بین رفت، به خوبی در آب خنک بشویید و همانطور که در برچسب مراقبت از پارچه لازم است بشویید.

لکه های لاک ناخن

به سادگی یک لکه لاک ناخن را از طرف دیگر پارچه با پاک کننده ناخن پاک کنید تا زمانی که لکه شروع به از بین رفتن کند. سپس با آب سرد و صابون طبق معمول بشویید.

با خواندن این مقاله چه چیزایی یاد گرفتید:

 • از بین بردن لکه آبلیمو روی لباس
 • از بین بردن لکه لباس با سرکه
 • از بین بردن لکه سیاه روی لباس زرد
 • از بین بردن لکه سیاه روی لباس صورتی
 • از بین بردن لکه تاید روی لباس
 • از بین بردن لکه چربی قدیمی روی لباس
 • از بین بردن چربی روی لباس
 • از بین بردن لکه زرد روی لباس
 • از بین بردن لکه روی لباس رنگی
 • از بین بردن لکه آبلیمو روی لباس
 • از بین بردن لکه روی لباس رنگی
 • پاک کردن لکه لباس سفید
 • از بین بردن لکه روی لباس پنبه ای
 • از بین بردن لکه زرد روی لباس رنگی
 • پاک کردن لکه لباس با جوش شیرین
 • از بین بردن لکه آبلیمو روی لباس
 • از بین بردن لکه روی لباس پنبه ای
 • از بین بردن لکه زرد روی لباس رنگی
 • پاک کردن لکه لباس با جوش شیرین
 • از بین بردن لکه روی لباس سفید با وایتکس
 • از بین بردن لکه روی لباس مشکی

تقریباً هر نوع لکه ای با رویکرد و روش های صحیح قابل درمان است. ما امیدواریم که این نکات برای رسیدگی به لکه هایی که به نظر می رسد یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی هستند مفید باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.